Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

História

Dejiny kostola a farnosti

 

História

Dejiny sú zakotvené v kanonických vizitáciách, kde sa uvádza aj rok 1331, keď pápež Ján XII. vyslal do vtedajšieho Uhorska dvoch legátov- Jakoba Verengáriu a Reymonda de Bonofato, ktorých úlohou bolo zozbierať pápežské desiatky. Ich práca sa datuje od roku 1332 až 1337.

V týchto rokoch je aj záznam o farnosti uvednej pod názvom Gerut na území terajšieho Veľkého Ďura. V jednej listine Ostrihomskej kapituly sa obec (Gerut) spomína už v roku 1278.

Podľa monografie tekovského reformovaného seniorátu z roku 1855 bol Ďur filiálkou reformovanej farnosti v Loku od roku 1655.

Neskoršie však nastal spor medzi cirkvou v Loku a filiálkou v Ďure. Filiálka s nemalými príjmami sa dostala do prevahy, pretože tu bývali aj farári, od roku 1670 Štefan Ráckovi, v rokoch 1695-1705 Ondrej Zelizi. Vtedy sa rozpory urovnali a ďalší farár Bálind Pályi sa presťahoval do Loku.

Ďur sa opäť stal filiálkou a bol ňou až do roku 1712, keď sa Ďur opäť stal rímskokatolíckou farnosťou.

Za vpádu reformovanej cirkvi do obce sa zrušili matriky a schátral prvotný stredoveký románsky kostol.

Po reštitúcii a návrate katolíkov sa započalo s výstavbou dnešného jednoloďového kostola sv. Martina s polygonálnym uzáverom presbytéria, krytý lunetovou klenbou, v lodi s rovnou kazetovou strechou. V roku 1723 ho dal postaviť Jozef Hunyady za farára Mateja Bezúra. Postavený bol čiastočne z kamenného materiálu starého kostola a čiastočne zo štrku , piesku a tehál. Kostol nemá vežu, len zvonicu.

Neoddeliteľnou súčasťou života v okolí bola aj prítomnosť paulínov, bielych mníchov v časti obce Rohožnica. Paulíni tvorili starobylú rehoľu uhorského pôvodu, venovali sa vyučovaniu a duchovnej správe na vidieku. Útulňa paulínov v Rohožnici súvisí so založením kláštora paulínov v Czalade - v chotári obce Veľké Lovce. Útulňa stála na kraji lesíka, pri Tekovskej ceste, neďaleko osady Gyekenes. Kláštory kontemplatívnych reholí boli 29.11.1781 zrušenéJozefom II, kam šli rehoľníci nevedno, no jedno je isté, že sa kresťanský život udržal až po súčastnosť, nemalý podiel na tom majú paulíni, ktorí prispeli k obnoveniu a spevneniu kresťanského života v Ďurskej farnosti a okolí.

 

 

 

Zdroj: Nitriansky hlas


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

Počasie Veľký  Ďur - Svieti.com

webygroup
ÚvodÚvodná stránka