Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako separovať...Vytlačiť
 

Milí spoluobčania!

Prihovárame sa Vám, pretože komunálny odpad je v každej domácnosti, tvoríme si ho, či už chceme alebo nie pri každodenných činnostiach -  pri varení, kúrení, upratovaní a  kupujeme si ho v obchodoch s tovarom.  Za jeho likvidáciu platíme, ale pri jeho dôkladnom separovaní prídeme k záveru, že zaň nemusíme  platiť. 

V snahe skvalitniť poskytované služby obec zabezpečila novú firmu na zvoz separovaného odpadu. S tým súvisí aj zmena systému zberu separovaného odpadu.

 

Zbierať sa bude samostatne, všetko v čistom stave! 

  • plast

  • sklo

  • papier

  • malé kovové obaly

  • viacvrstevný kombinovaný materiál (tetrapaky)
     

Do domácností budú po prvom zbere (17.1.2019) roznesené farebné plastové vrecia na jednotlivé druhy odpadu. Do nich budú občania ukladať odpad podľa označenia plastového vreca. Všetky druhy separovaného odpadu sa budú vyvážať spoločne v jeden deň v mesiaci. To znamená, že domácnosť vyloží všetky vrecia s odpadom v určený deň zvozu a tie budú vysypané do zberného vozidla. 


separovany_zber.jpg

 

 

 

  

SEPAROVAŤ SA BUDÚ SAMOSTATNE:     


PLASTY: v čistom stave všetky plastové fľaše (stlačené alebo zošliapnuté) od minerálnych nápojov, octu, pochutín, čistiacich, dezinfekčných a kozmetických výrobkov,  fľaše od jedlého oleja, všetky tégliky z jogurtov, miláčikov, pudingov, masla, horčice, smotany, tresky, majonézy, tvarohu, fólie, všetky fóliové a igelitové tašky, záhradkárske, pivové a malinovkové prepravky, lavóre, vinohradnícke škopky, vedrá, kvetináče a výplne dezertných krabíc, polystyrénové ochranné obaly z elektrospotrebičov, nie potravinárskeho charakteruTETRAPAKOVÉ OBALY: (krabice) od džúsov, mlieka, smotany, nealko nápojov, vína a pod. v čistom stave stlačené alebo zošliapnuté!

Nezbierame  fľaše od motorového oleja, mazív, kyselín a jedov!PAPIER: všetky druhy novín, časopisov, tlačovín, letákov, kníh, katalógov, zošitov, sáčkov, krabíc od liekov, dezertov, kartónových krabíc   

Nezbierame celofánové sáčky od  cestovín, WC papier, hygienické vreckovky, vložky, plienky!SKLO: všetky druhy bieleho a farebného skla, fliaš a zaváracích pohárov

Nezbierame porcelán a keramiku, zrkadlá, obrazovky TV a sklo kombinované s iným materiálom!MALÉ  KOVOVÉ OBALY: alko a nealko plechovky, kovové obaly z konzerv pre psov, mačky, z paštét a všetky konzervárenské plechovky potravinového charakteru, všetky druhy zaváraninových viečok (okrem pivových), staré hliníkové riady, potravinové dózy, kovové krabice, pudrenky, tabatierky

 

Plán vývozu separovaného odpadu v roku 2019:

 

17. január

26. február

26. marec

17. apríl

28. máj

25. jún

24. júl

27. august

24. september

17. október

26. november

16. december

 

Našim spoločným cieľom je znižovanie množstva  komunálneho odpadu a zvyšovanie množstva vyseparovaných surovín. Toto sa  dá dosiahnuť jedine s obyvateľmi, ktorí budú  vo svojich domácnostiach druhotný odpad triediť, zbierať a separovať.

 

Touto cestou Vás dôrazne žiadame o to, aby ste plastové PET fľaše a tetrapakové kartónové obaly pred uložením do vreca stlačili alebo zošliapli, čím vytlačíte vzduch a my vieme odviezť viac odpadu (neprenášame vzduch, nezvyšujeme náklady). Do vriec s triedeným odpadom nevkladajte čo tam nepatrí, pretože tento odpad sa ešte ďalej dotrieďuje!

 

Riaďme sa gréckym porekadlom, ktoré hovorí:

 

 „Čistota obce je obrazom ducha a mysle ľudí, ktorí v nej žijú!“  


 
 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Počasie Veľký  Ďur - Svieti.com

webygroup
ÚvodÚvodná stránka